Aktuální informace

Učitelé tvoří vlastní aplikace pro tablety

V rámci projektu Metodik začala skupina 6 pedagogů od září 2012 za spolupráce realizačního týmu a univerzitního didaktika pracovat na tvorbě výukových aplikací pro tablety s OS Android.
Učitelé předmětů matematika, český jazyk, anglický jazyk, zeměpis, chemie a dějepis dostali možnost navrhnout si vlastní aplikaci, která jim bude pomáhat v jejich předmětu a výuce.
Tvorba aplikací se v současné době již chýlí k první betaverzi, a proto bychom rádi popsali naše dosavadní zkušenosti, které jsme získali.
V počáteční fázi jsme se rozhodli využít metody brainstormingu a tvorby myšlenkových map, které nám pomohly s tvorbou našich nápadů a jejich rozvíjením. Tým pedagogů byl v počáteční fázi seznámen s možným scénářem "Jak na to", kde byly využity zkušenosti jednoho z členů týmu s tvorbou takové aplikace pro testování.
Následně pedagogové rozvíjeli své nápady do zvolené základní podoby (někteří volili právě myšlenkovou mapu pro její zpracování).
V další fázi probíhala společná setkání, kde byly představovány a prezentovány nápady a vize. Zde postupně docházelo k určitému výběru hlavních nápadů a jejich případnému možnému propojení. V této fázi byl důležitým reflexním impulsem určitý pohled metodického didaktika a jeho doporučení k určité reflexi.
Postupně došlo k jasnému výběru a konkretizaci zvolené aplikace. V této části začala nejobsáhlejší práce dané skupiny - rozpracovat vlastní návrh a obsah aplikace. Učitelé začali tvořit vlastní nákresy a k nim postupně doplňovat obsah a specifikovat funkce a chování aplikace. Od této chvíle také začala užší spolupráce se skupinou programátorů a grafika, kteří do té doby měli možnost sledovat celý děj s určitým odstupem (pro práci týmu bylo využito sdílené prostředí dokumentů Googlu).
Učitelé postupně naplnili své návrhy a představy do vytvořeného sdíleného prostředí a začalo postupné specifikování aktuálních potřeb a upřesňování funkcí. Pro některé z aplikací vyvstala potřeba většího počtu obrazových materiálů, a proto bylo rozhodnuto o využití kreativity našich kolegyň, ale následně i dětí školy. Některé paní učitelky si tak namalovaly vlastní návrhy. Zároveň v hodinách VV a vlastní prací kreativních kreslířů školy začala vznikat rozmanitá obrazová díla, která doplnila profesionální práci grafika.
Propojit dva světy, ten upovídaný učitelský a ten do jisté míry tajemný programátorský, bylo poměrně zajímavé, očekávání byla různá, ale nakonec se vše podařilo sladit a vše se rozběhlo.
V současné době již učitel& eacute; zhlížejí částečně funkční vytvořené aplikace a naplňuje je zvláštní pocit, budou pracovat s nástrojem, který budou znát do nejemnějšího detailu.

fotografie L - lampion (Rozálie L.)

fotografie R - rytíř (Nikol P.)

fotografie Aplikace pro Aj

fotografie Aplikace pro Ch

fotografie Aplikace pro Z

fotografie Aplikace pro M

PoÚtStČtSoNe
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Červenec 2020